Mi az a gyerekjóga:
A gyerekjóga egy olyan érzelemközpontú mozgásforma, amelynek minden egyes pillanatát átszövi a mese és a játékosság. Célja a gyerekek mozgásigényének kielégítése, érzelmi intelligenciájának fejlesztése. A rendszeres gyerekjóga foglalkozások testi, lelki és szellemi szinten egyaránt megalapozzák a gyerekek egészséges életét, segítenek a feszültség, a stressz és az elfojtott érzelmek oldásában, erősítik az immunrendszert, növelik a vitalitást.
A gyerekjógának fontos szerepe van:
- a mozgásfejlesztésben
- a percepciófejlesztésben
- a testséma fejlesztésben
- a verbális fejlesztésben
- a memória fejlesztésében
- az érzelmi fejlesztésben
- a figyelem fejlesztésében
- az intellektuális fejlesztésben
- a gondolkodási képességek fejlesztésében
Mi NEM a gyermekjóga:
A gyerekjóga NEM sport.
A gyerekjóga foglalkozások NEM azonosak az iskolai testnevelés órával vagy az óvodai tornával. A gyerekjóga mozgásrendszere ugyanis érzelemközpontú, mozgáselemei segítik az érzelmi intelligencia fejlesztését, megtanítják a gyermeket az érzelmei irányítására.
A gyerekjóga NEM vallás.
A gyerekjóga a fokozatosság, a példamutatás, az empátia, az erkölcs, a belső kontroll, a pozitív gondolkodás, a nem ártás, a kölcsönös szeretet és tisztelet pedagógiai alapelveit használja a gyermekek érzelmi és intellektuális nevelése céljából.
A gyerekjóga NEM filozófia.
A gyerekjóga a mozgás, a mese, a játék és a drámajáték eszközeivel segít a gyermekeknek abban, hogy megismerjék önmagukat, önbizalomra tegyenek szert, kifejlesszék a pozitív tulajdonságaikat, magabiztosan tájékozódjanak az őket körülvevő világban.
Hogyan zajlik egy gyerekjóga óra:
A gyerekjóga órák 45 percesek. A foglalkozások aktív játékos mozgással telnek. A köszöntést és a bemelegítést követően többféle mozgásgyakorlatot végzünk, úgymint:
- nyújtó és hajlító gyakorlatok
- helyes testtartás kialakítását elősegítő gyakorlatok
- állatutánzó nagymozgások
- végtagszétválasztó és -keresztező gyakorlatok
- idegrendszer érését elősegítő gyakorlatok
- gurulások, forgások, ugrások
- légzőgyakorlatok
- koncentrációt fejlesztő gyakorlatok
- figyelemösszpontosító gyakorlatok
- relaxáció
- nagymozgásos játékok
- érzelmi intelligenciát fejlesztő játékok
A gyermekjóga órákon alkalmazott mozgásgyakorlatok mindig megfelelnek a gyermekek életkori sajátosságainak. A mesei keretnek köszönhetően a gyerekek nem azt érzik, hogy mozgásgyakorlatokat végeznek, hanem teljesen elmerülnek a mesei fantáziavilágban.
Kinek ajánlott a gyerekjóga óra:
A gyerekjóga óra minden gyereknek ajánlott, hiszen bármely életkorban és fejlettségi szinten kifejti jótékony hatásait. Különösen előnyös azonban a figyelemzavaros, hiperaktív, beszédhibás, szorongó, zárkózott, tanulási, magatartási vagy beilleszkedési nehézségekkel küzdő, sajátos nevelési igényű gyerekeknek. A jógának köszönhetően a gyerekek olyan tudás birtokába juthatnak, amelynek köszönhetően bármilyen nehézséggel meg tudnak majd küzdeni.
Mit kell viselni a gyerekjóga órán:
Bármilyen kényelmes, pamut ruházat megfelelő, amiben a gyerek is jól érzi magát. Cipőre nincs szükség, mezítláb jógázunk. Hosszú hajú kislányoknak érdemes összefogni vagy befonni a haját, hogy ne zavarja a mozgásban.
Mit kell hozni a gyerekjóga órára:
A gyerekjóga órára nem kell hozni semmilyen eszközt. Ha a gyerek ragaszkodik a saját jógamatracához, akkor azt természetesen elhozhatja. A jógaórákon használt egyéb eszközöket (labdák, babzsákok, hangszerek stb.) én biztosítom.
Van-e kizáró ok, ami miatt a gyerek nem vehet részt a jógaórákon:
Ha frissen műtötték, vagy nemrég esett át valamilyen komolyabb beavatkozáson a gyerek, akkor a jóga nem javasolt, illetve szükséges a háziorvossal vagy szakorvossal való konzultáció. Egyéb kizáró ok nincs, viszont a szülők kötelesek tájékoztatni a jógaoktatót arról, ha a gyermeknek van olyan betegsége (allergia, gerincferdülés, epilepszia, asztma stb.), ami befolyásolhatja az egészségi állapotát.
A foglalkozások végén a gyerekek mindig kapnak valamilyen EGÉSZSÉGES édességet (szőlőcukor, aszalt gyümölcs, mazsola stb.). Ha az Ön gyermeke allergiás valamire, kérem, előre jelezze.